מהו נרקיסיזם ניהולי והשפעתו על העסק שלכם?

מקור המילה נרקיסיסיזם הוא במיתוס היווני על נסיך בשם נרקיסוס. נרקיסוס היה עלם יפה תואר אשר דחה ברוע לב את חיזוריהן של כל הנערות שחשקו בו. אדישותו האכזרית גרמה לאלים לגזור עליו להתאהב בעצמו, וכך היה מעביר את ימיו מהופנט אל השתקפותו שבאגם עד שמת מרוב ערגה לעצמו.

אנשים עם אישיות נרסיסטית נוטים לעסוק באופן אובססיבי ומוגזם בעצמם. הם מפריזים בתיאור הישגיהם ויכולתם, הם מרגישים ראויים להערצה ולכן הם יכולים להיות אנוכיים, יהירים, שתלטנים, נצלנים וחסרי יכולת לחוש אמפתיה.

יחד עם זאת ישנם צדדים חיוביים לנרקיסיזם. מנהלים המתאפיינים בנרקיסיזם פרודוקטיבי הם בעלי יכולת חשיבה ויצירה אסטרטגית. הם רואים את התמונה הגדולה ומוכנים לקחת סיכונים על מנת לשנות את המציאות. לכן הם מתאימים בתקופות של בלגן וברדק ארגוני עסקי שכן יכולים להוביל שינויים קיצוניים בביטחון מלא ובכריזמה המושכת אחריה את כל צוות העובדים והמנהלים.

הגבול בין מנהיגות שלילית הנובעת נרקיסיזם לבין מנהיגות חיובית המשאירה את חותמה החיובי ומניעה את גלגלי השינוי הוא דק ועדין.

אז איך ניתן לדעת האם המנהל שלכם נרקיסיסט?

  • הבולטות (הגודל) של תמונת המנכ"ל בדו"ח השנתי.
  • הבולטות (מספר האזכורים) של המנכ"ל בהודעות החברה לעיתונות.
  • המנכ"ל משתמש בכינויי גוף ראשון יחיד בתעתיקים של הערות ציבוריות המיועדות לבעלי המניות.
  • הפער בין השכר של המנכ"ל (משכורת, בונוסים, הכנסות דחויות, מענקי מניות ואופציות למניות) לעומת המנהל בעל השכר הגבוה הבא בתור אחריו.
0 תגובות

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.