ניהול כלכלת המשפחה

גיבוש תכניות כלכליות – שטרן יועצי ניהול מייעצים למשפחות בנושאים פיננסיים ומגבשים עימן תוכנית כלכלית ו/או תוכנית לבדיקת המצב הקיים ו/או תוכנית הבראה, המותאמות למאפיינים הייחודיים של כל משפחה.

תוכנית פיננסית – מטרתה: תכנון עתידי להשגת יעדים כלכליים אותם מציבה המשפחה לעצמה על מנת להגיע ל "פריצת דרך" כלכלית ולרווחה בחיי המשפחה.

תוכנית הבראה – מטרתה: איזון הוצאות המשפחה מול הכנסותיה ובניית תוכנית לחיסול החובות והאוברדרפט. יישום התוכניות נעשה בליווי צמוד של היועץ, תוך תרגול ואימון בכלים ושיטות לניהול כלכלי של משק הבית, וביצוע בקרה תקופתית הבוחנת כיצד המשפחה עומדת בביצוע היעדים שהוצבו לה. זיהוי ניהול תקציב משפחתי שגוי יועץ מיומן יכול לזהות ניהול שגוי של תקציב משפחתי, ע"י בדיקת הנושאים הבאים:

מינוס – האם חשבון הבנק המשפחתי נושא בקביעות יתרת חובה או חריגה ממסגרת האשראי?

קניות בתשלומים – האם בני המשפחה מבצעים רכישות רבות ותכופות בכרטיסי אשראי ו/או בתשלומים?

הוצאות בנקאיות – האם המשפחה משלמת סכומים גבוהים על ריביות ועמלות בנק?

ריבוי חשבונות – האם בני המשפחה מנהלים מספר חשבונות בנק פרטיים במקביל לצורך הרחבת היקף האשראי המשפחתי?

הלוואות – האם המשפחה נוהגת לקחת הלוואות לסגירת יתרות החובה בחשבונות העו"ש?

מימוש עתודות פיננסיות – האם פירעון תוכניות חיסכון, קרנות השתלמות וקופות גמל הם עניין שבשגרה במשפחה?

קשר תכוף עם הבנק – האם בני המשפחה משוחחים עם פקידי הבנק בתכיפות לגבי מסגרות האשראי והחריגה מהן?

התמכרות לקניות – האם בני המשפחה מתקשים להימנע משופינג ספונטני?

הצורך בייעוץ בכלכלת המשפחה                                                   

בעלי אוברדרפט כרוני – מבחינתם הפלוס של הייעוץ הוא היציאה מהמינוס! זוגות צעירים – זוג צעיר נדרש לקבל החלטות כלכליות שישפעו באופן דרמטי לפחות על 200 השנים הבאות בחיים המשותפים. אנו נסייע לבני הזוג לבנות תקציב משותף, להחליט כמה ינותב להוצאות שוטפות וכמה לחסכון, לבדוק אם זה הזמן לקנות דירה או לשכור לכמה שנים, להחליט האם לפתוח חשבון משותף ועוד.

משפחה מתרחבת – רוב המשפחות נקלעות לראשונה ל" מינוס" עם הולדת הילד הראשון או השני. תינוקות ופעוטות הם מקור להוצאות כבדות. יועצינו יעזרו לבני הזוג להיערך כלכלית למתן מענה להוצאות המשפחה, ולבנות תקציב משפחתי, המתבסס על קביעת יעדים בנושא דיור, חינוך והשכלה לילדים. תכנון נכון של התקציב יגרום מעבר לשקט כלכלי, לרוגע ושלווה בכל הקשור למסגרת האהובה והיקרה לנו מכל!

מגשימי יעדים – לכולנו יש יעדים כלכליים: מכונית חדשה, טיול לחו"ל, דירה חדשה, שיפוץ, מסיבת בר מצווה, השכלה גבוהה לילדים, סיוע בחתונה… בעזרת יועץ אישי לכלכלת המשפחה ניתן לבנות תכנית עסקית להגשמת היעדים הכלכליים, באמצעות קביעת סדר עדיפויות ועל-פי המגבלות התקציביות של כל משפחה.

היערכות לסיכונים – יציאה לפנסיה, אובדן כושר עבודה או מוות של אחד מבני הזוג עלולים לגרום להתרסקות כלכלית של המשפחה. יועצינו יבצעו מיפוי של צרכי המשפחה וימליצו בהתאם על היערכות נכונה לסיכונים ע"י רכישת ביטוחים וחסכונות מתאימים.

משפחה ועסק

עצמאיים במשפחה – אחת הסוגיות המורכבות והמאתגרות בתחום כלכלת המשפחה היא משפחה בה אחד מבני הזוג או שניהם מנהלים עסק עצמאי. בניגוד לשכירים שהינם בעלי הכנסות קבועות ממשכורות ברורות ויציבות, רוב העצמאים אינם יודעים כמה הם מרוויחים נטו. רובם נאלץ לפנות לרו"ח לקבלת המידע המבוסס. לא פעם הם מרשים לעצמם להתנהל על פי גובה כלל ההכנסות, מבלי להשאיר רזרבות לתשלומי מיסים וחסכונות.

הפרדה בין תקציב המשפחה לתקציב העסק – חוסר הפרדה יגרום לבעיות בעסק ובמשפחה. כאשר נוצר אוברדרפט בחשבון, לא ברור אם מקורו בעסק שלא מתנהל כשורה או במשפחה שחיה ברמת הוצאות גבוהה מההכנסות. תנאי בסיסי לניהול נכון ויכולת לקבלת החלטות הוא שליטה בנתונים. פנייה ליועץ לכלכלת המשפחה וכניסה לתהליך ייעוץ ואימון עשויים להביא להצלחת העסק והמשפחה גם יחד.

0 תגובות

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.