עסקים משפחתיים – דור הולך ודור בא, או שלא…

רוב המפעלים בישראל הם משפחתיים ומתקרבים אל סוף הדור הראשון. מייסדי התעשייה המתבגרים מתקשים למצוא יורשים. הסטטיסטיקה מספרת שחברות משפחתיות מצליחות יותר אבל רובן לא שורדות את המעבר. הרבה מפעלים יעברו בעלות, משברים וטלטלה. זהו איום על יציבות התעשייה המקומית. הפתרון, לתכנן בקפידה את המעבר. ככה זה, משפחה לא בוחרים. "חברות משפחתיות מצליחות יותר אבל רובן לא שורדות את המעבר" (ריווחיות חברות משפחתיות עולה לאורך זמן על ריווחיות חברות שאינן בבעלות משפחתית). קיים יתרון בעסק משפחתי בעיקר בדור הראשון כשיתרון זה לא תמיד נשמר במעבר הדורות.

אנחנו נמצאים עכשיו בזמן קריטי משום שרוב העסקים בארץ הם משפחתיים והם בסוף הדור הראשון שלהם (30 עד 40 שנה).

"כמעט תמיד ובכל העולם לא מתכוננים למעבר. ואם עושים זאת ברגע האחרון ובאופן דרמטי זה בעייתי משום שמדובר על מערכת שהיא גם עסקית וגם משפחתית ולכן היא מאוד מורכבת".

"מה שמאפיין את הדור השני בשונה מדור המייסדים הוא שאנחנו יכולים לבחור. לקחת את הכסף ובמקום לקנות מכונה חדשה ולא לישון בלילה נשקיע בנדל"ן".

ישנם אבות שלא משחררים, וישנם אבות שמחנכים ומגדלים למקום חדש. יש בני 60 שעדיין מחכים שאבות בני ה- 80 יפנו את התפקיד. "המרכיב המרכזי שצריך כדי להצליח בתהליך כזה זה אבא מפרגן בעל יכולת אישית גבוהה לחנך ולהכניס לעסק בן ממשיך". כאשר הדור המייסד נותן אזור מחיה ובאמת משחרר אז נוצרת בדור השני העברת הידע תוך כדי ביצוע ובזמן הכניסה לתפקיד.

"מצאנו את הדרך לעבוד ביחד עם חוסר ההסכמות שיש באופן טבעי. אנחנו לא מתערבים זה לזה בניהול השוטף ואני חושב שכשמייצרים את ההפרדה זה יכול לעבוד. אם הבן ממשיך לעבוד תחת הצל של האב – אין סיכוי להצליח".

מה צריך מפעל משפחתי ? "חזון ברור וכריזמטי, ראייה לטווח ארוך ונאמנות גדולה של העובדים", הם למעשה ממאפייני העסק המשפחתי. היום אנחנו כבר יודעים שלעסקים אלו יש ראייה לטווח ארוך מאוד של שנים ועשרות שנים בעוד שלמנכ"ל מסתכל לרבעון שניים הבאים. מתוך כך נגזר ניהול שמרני יותר והרבה פחות מינוף.

בעסקים משפחתיים המוייבות לעבודה גדולה יותר כאשר מדובר בעסק משפחתי. "אני הולך לישון וקם עם העסק, והאחריות שלי היא גם כלפי בני המשפחה שלי, שלא עובדים ישירות בעסק. יתרון נוסף הוא שהליך קבלת ההחלטות הוא זריז מאוד וקורה לא פעם מתוך אינטואיציה. סוד ההצלחה של עסקים משפחתיים הוא שיותר מחוברים לעשייה ולשטח וישנה אהבה אמיתית לעסק כי הוא שלנו.

0 תגובות

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.