הון אנושי

ההון האנושי הוא משאב יקר ערך עבור כל עסק וארגון. זהו גם אחד הנושאים שמחייבים תשומת לב שוטפת, רגישות והתנהלות מקצועית – רק כך מובטחים מיצוי היכולות והפקת מלוא התועלת האפשרית מהכישורים של כל עובד ועובדת.

ניהול משאבי אנוש

מי שמופקד על תחום זה הוא מנהל משאבי האנוש, ולנוכח המורכבות ביחסי מעסיקים-עובדים במציאות העסקית העכשווית מוטלת עליו אחריות רבה. בעמוד זה מפורטים העקרונות לפיהם מומלץ לפעול בתפקיד זה, תחומי האחריות העיקריים, דגשים לביצוע ראיונות עבודה אפקטיביים (גיוס העובדים הטובים ביותר לארגון הוא מרכיב מהותי בעבודת הממונה על משאבי האנוש) ודרכים שונות שבהן אנשי המקצוע המיומנים של שטרן יועצי ניהול יכולים לסייע לעסק או לארגון שלכם בכל הנוגע לכוח אדם.

תפקידי כוח אדם

תחומי הפעילות העיקריים של מנהל משאבי אנוש

למחלקת משאבי אנוש והעומד בראשה תחומי פעילות רבים ומאתגרים. העיקריים שבהם הם:

ניהול כוח אדם

א. ניהול כוח אדם – טיפול בסוגיות רבות כגון יחסי עבודה, רווחת עובדים, גיוס עובדים, הדרכות, שכר, תנאי עבודה וסביבת עבודה, כל זאת במטרה להפיק את המקסימום מכל אחד ואחת מהעובדים.

ניהול משאבי אנוש

ב. ניהול משאבי אנוש – פיתוח המנהלים בארגון או בעסק, יצירת תקשורת פנים ארגונית מיטבית וטיפוח האחריות כלפי החברה – כל זאת במטרה ליצור מוטיבציה מרבית בתנאים של שוק חופשי ותחרות משמעותית.

ניהול ההון האנושי

ג. ניהול ההון האנושי – מיצוי הנכסים הלא מוחשיים (ידע, יכולות, ניסיון ועוד) כיתרון תחרותי של העסק. גיבוש אסטרטגיה בהתאם וניצול ההון האנושי כדי לעמוד ביעדים העסקיים.

גיוס כוח אדם

ד. גיוס כוח אדם – אפיון מדויק של הדרישות בכל תפקיד בארגון (השכלה, הכשרה, ניסיון, תכונות, יכולות ועוד), איתור כוח אדם מתאים, ראיונות עבודה (טיפים לניהול מושכל של ראיונות אלה בהמשך המאמר), מבחני מיון למועמדים, קליטת העובדים החדשים, הדרכות לעובדים בכל הדרגים (חדשים כמו גם ישנים).

הערכת עובדים ומשובים מפורטים

ה. הערכת עובדים ומשובים מפורטים – כולל שיפור המיומנויות הלוקות בחסר, פיטורין במידת הצורך, יצירת מסלולי קידום למצטיינים ועוד.

התמודדות עם קונפליקטים

ו. התמודדות עם קונפליקטים – הקשורים ליחסי מנהלים עם הכפופים להם ולאינטראקציות שונות בין העובדים.

התמודדות עם גלובליזציה בהקשר של משאבי אנוש

ז. התמודדות עם הגלובליזציה בהקשר של משאבי האנוש – תוך תשומת לב לסוגיות כמו ביטחון תעסוקתי, הימנעות מהעסקה פוגענית, המאפיינים הספציפיים של דור ה-X ודור ה-Y, ועוד.

התמודדות עם שינויים

ח. התמודדות עם שינויים – המעבר לעבודה מהבית, גמישות בשעות העבודה, מהגרי עבודה, העלייה בתוחלת החיים, העסקת הורים יחידנים, עבודת נשים, שינויי תפישה בקשר לתעסוקה, שינויים טכנולוגיים ועוד.

פתרונות ייעודיים לצרכים ייחודיים

ט. פתרונות ייעודיים לצרכים ייחודיים – כגון עובדים שנדרשים להרבות בנסיעות לחו"ל.

מבנה ארגוני

הכללים המרכזיים בניהול משאבי אנוש

בעולם העסקים קונצנזוסים הם דבר נדיר, ולרוב תשמעו מגוון רחב של דעות שונות כמעט בכל סוגיה. יחד עם זאת לא תמצאו מי שמערער על חשיבות תפקיד מנהל משאבי אנוש בארגון או בעסק. מי שמוצב בתפקיד זה מתמודד כמעט מדי יום עם התנהגויות לא רצויות של עובדים, דילמות לא פשוטות, יעילות לא מספקת ועוד.

הגדרת תפקיד מנהל משאבי אנוש וכוח אדם

כך לדוגמה עובד שחווה משבר אישי עלול להקדיש זמן רב במסגרת שעות העבודה לניסיונות לפתור את הבעיות שלו, התפוקה שלו תרד והוא עלול אף להקשות על העמיתים שלו לתפקד באופן מיטבי – זהו אתגר של ממש לקברניטי הארגון ובפרט למנהל משאבי אנוש, גם בהיבט האישי (תמיכה באדם בשעת מצוקה) וגם בהיבט העסקי (עובד מסור שיוכל לשוב ולתרום רבות לעסק אחרי שיצלח את המשבר). דוגמה נוספת היא דרישה נחרצת להעלאת שכר ואף איום בהתפטרות. במצב שכזה מתעוררת הדילמה האם להיענות לעובד ולזכות בשקט תעשייתי (כשהמחיר הוא תוספת שכר לאותו עובד וייתכן שגם לעובדים אחרים שילכו בדרכו), האם לנסות לגייס עובדים חדשים (תהליך מורכב שמחייב הקדשת משאבים) או לבצע טיפול שורש בכל הנוגע למדיניות השכר והתמריצים בעסק.

עוד מצב נפוץ הוא עובדים שמנצלים את הקרבה למנהלים / בעלים, ולא ממלאים את תפקידם כפי שמצופה מהם ו "לא נעים" לדרוש מהם תמורה מלאה לשכרם. בפרט רווחת תופעה זו בעסקים קטנים ו/או משפחתיים.

בכל מצב מהנ"ל, ובכל התמודדות עם אתגרים שהם חלק מתפקיד משאבי אנוש בחברה ו/או מנהל כוח אדם, חשוב להקפיד על 4 כללים יקרי ערך:

א. מטרת הארגון היא לבצע עבודה במקסימום יעילות ובמינימום עלות – וזהו הבסיס לכל החלטה.

ב. יש לפתור כל בעיה ולטפל בכל קונפליקט. הזנחה תוביל להחמרת המצב ואף לאובדן שליטה. הטיפול בכל מקרה צריך להתבצע בשיתוף העובדים ומתוך הגינות מוחלטת.

ג. גורמי חיכוך שמעוררים אי שקט חייבים להיות מטופלים באופן מושכל ונחרץ – וכשאין ברירה אחרת, יש לשקול גם פיטורין של עובדים, כולל אלה שנתפשים כחיוניים.

ד. מנהל משאבי אנוש בארגון הוא גם מנהיג, ועליו להתנהג ככזה. חובה להקפיד על רגישות ועל כבוד לעובדים. יש לסייע לעובדים הזקוקים לכך, בדרך חכמה (למשל סיוע בקבלת הלוואה במקום תוספת שכר).

משאבי אנוש כוח אדם

נגשים לביצוע ראיונות עבודה אפקטיביים

כאמור אחד מתחומי האחריות במסגרת תפקיד מנהל משאבי אנוש בארגון הוא ביצוע ראיונות עבודה. הראיונות הם כלי מכריע בבחירת עובדים חדשים לעסק או לארגון, וככאלה חובה להקדיש להם תשומת לב רבה.

נקודת המוצא של הראיון היא שהעבר משקף במידה טובה את העתיד, ובפרט כשישנו דמיון בסיטואציה. כשקורות החיים והתשובות לשאלות של המועמד מצביעים על דפוס מסוים שחזר על עצמו – סביר להניח שהוא יופיע גם אם הוא יעבוד בארגון שלכם.

כמו כן כדאי תמיד לזכור שמטרת הראיון היא לא רק להתרשם מהאישיות והיכולות של כל מועמד, אלא גם, ובעיקר, ממידת התאמתו לארגון ובפרט לתפקיד שאותו הוא ימלא אם ייבחר. מומלץ לייחס משקל גם להופעה של המרואיין ולשפת הגוף שלו. כמו כן יש לבחון מהי העמדה שלו ביחס למשרה שעומדת על הפרק וכיצד הוא רואה את עצמו ממלא את התפקיד. במקביל כדאי לספק למועמד אינפורמציה מקיפה ומדויקת אודות העבודה עצמה ואודות הארגון באופן כללי, וליצור אצלו ציפיה חיובית ביחס לכך (שהרי בסופו של דבר גם במציאות שבה מועמדים איכותיים רבים קופצים על כמעט כל הצעת עבודה, גיוס העובד המתאים ביותר הוא גם אינטרס מהותי של הארגון).

חברת כוח אדם עובדים חדשים

איך להבטיח תפקוד מיטבי של מחלקת כוח אדם?

בלא מעט ארגונים ועסקים התפקוד של מחלקת כוח האדם ושל מנהל משאבי האנוש אינו הטוב ביותר שיכול להיות. בפרט כך הדבר בעסקים קטנים ומשפחתיים, שבהם לא תמיד אפשר להקצות לתפקיד רב חשיבות זה את מלוא תשומת הלב הנדרשת. בנוסף, במקרים רבים אין מספיק ניסיון לאחראים על כוח האדם ועל כן מיצוי המשאב יקר הערך אינו אופטימלי.

אנשי המקצוע של שטרן יועצי ניהול כבר סייעו למגוון רחב של ארגונים ועסקים להשביח את ניהול משאבי האנוש – באמצעות אימון אישי לאנשי המקצוע המופקדים על התחום, ייעוץ עסקי מקצועי מקיף לגבי כל עבודת המחלקה ועוד אופציה שעשויה לעזור גם לכם להפיק את המקסימום מכל עובד ועובדת היא ניהול משאבי אנוש במיקור חוץ, כלומר העברת תחומי האחריות (כולם או חלקם) אלינו והישענות על הידע המקצועי העדכני והמקיף ועל הניסיון הרב שצברנו בתחום.

אולי יעניין אותך גם :

השמה – גיוס עובדים שבאמת יענו לצרכים של העסק שלך

חברת כוח אדם שמגייסת עובדים מאושרים לעסק שלך

צומת גיוס והעסקת עובדים ומנהלים

מהו מומחה סורסינג, בתחום גיוס כוח אדם?

שיטות הדרכה – הדרכה ופיתוח עובדים ומנהלים

משאבי אנוש (מש"א) – הערכת עובדים, שיפור יכולות אישיות

ייעוץ משאבי אנוש

אימון אישי למנהלים

ניהול משאבי אנוש

יעוץ תעסוקתי ותכנון קריירה

בעלי מקצוע ותיקים / מנהלים ובכירים / סמנכ"לים / מנכ"לים – מחפשים עבודה?

ייעוץ וניהול מכירות – 7 טעויות נפוצות בגיוס איש מכירות

ייעוץ תעסוקתי ותכנון קריירה – מהי גרפולוגיה ויתרונות השימוש בה

ייעוץ עסקי

המומחה בדרך אליך!

השאר/י כאן את פרטיך ונקבע לך פגישת אבחון ראשונית
ללא תשלום וללא התחייבות!

* שדה חובה