קואצ'ינג למנהלים – אימון (קואצ'ינג) הוא כלי יעיל להפליא ליצירת שינויים מבוקשים – הן בחיים האישיים והן בעולם העסקים. על-מנת להבין איך מצליחים מאמנים מיומנים לשדרג את כל רבדי החיים, חשוב לדעת מהם הנושאים שבהם מתמקדת פגישת קואצ'ינג ומהן טכניקות העבודה של שיטה פופולרית זו.

הנושאים שבהם מתמקדת פגישת קואצ'ינג

בכל פגישת קואצ'ינג עשויים לעלות נושאים רבים ומגוונים. מאמנים מיומנים יודעים כיצד למקד את השיחה בסוגיות החשובות ביותר עבור השינוי הרצוי, תוך ראיה כוללת של התהליך. הנושאים הרווחים ביותר הם:

מדרג הצרכים עפ"י מאסלו

אברהם מאסלו היה פסיכולוג אמריקאי שפיתח את אחת התיאוריות הנחשבות ביותר בכל הנוגע להתנהגות אנושית ובפרט למוטיבציה. עפ"י פירמידת הצרכים של מאסלו, הבסיס לחיים עם סיפוק הוא מילוי הצרכים הפיזיולוגיים הבסיסיים (ובהם מזון, שינה, יחסי מין ועוד). כשאלה מסופקים, ישאף האדם גם לביטחון בקיום הפיזי (תחושת מוגנות של הגוף, רכוש רלוונטי, בריאות ועוד). הקומה הבאה בפירמידה היא תחושת שייכות ואהבה, כלומר הצורך ביחסי קרבה מסוגים שונים (משפחה, חברים, פרטנרים מיניים). כשגם צורך זה מתמלא, יכול האדם לחשוב על גדילה והשגת כבוד והערכה, ובשלב הבא יוכל לחתור למימוש עצמי מלא.

מדרג צרכים זה מסייע למאמנ /ת ולמתאמנ /ת להבין אילו צרכים עדיין לא מולאו, ובהתאם לקבוע את מטרות האימון.

קביעת מטרות

קואצ’ינג למנהלים – על מנת שאימון יניב תועלת מרבית חשוב להגדיר באופן מדויק את מטרותיו, וזאת על סמך המטרות של המתאמנ /ת. קביעת מטרות רלוונטית מאוד הן לאימון אישי, הן לאימון ניהולי והן לאימון עסקי.

מטרות אימון אישי

מטרות אימון אישי עבור אימון אישי מטרות אפשריות הן שדרוג הקריירה, חיבור טוב יותר למשפחה ולחברים, כסף, מיצוי הזמן הפנוי באופן מיטבי (וכן הרחבת פרקי הזמן המוקדשים להנאה, תרבות וכו'), ארגון סביבה פיזית אידיאלית, צמיחה רוחנית, בניית זוגיות והעצמת הפן הרומנטי בחיים באופן כללי, ועוד.

מטרות אימון ניהולי

מטרות אימון ניהולי הן לרוב השגה ושיפור איכויות אשר נדרשות לצורך ניהול מיטבי במאה ה-21.

מטרות אימון עסקי

מטרות אימון עסקי עשויות להיות העצמת עובדים בדרכים שונות (למשל התמודדות נכונה עם לחץ או טיפוח מיומנות ניהול משא ומתן) או כאלה שמתמקדות בשדרוג ההתנהלות בעסק (לדוגמה תקשורת בין מחלקתית טובה יותר או הטמעה אפקטיבית של שינויים ארגוניים).

בנוסף לקביעת המטרות יוגדרו מדדים מדויקים להצלחת התהליך – אחד מ"סודות" האפקטיביות של קואצ'ינג.

ניהול זמן

קואצ’ינג למנהלים – אחד המאפיינים הבולטים של העידן הנוכחי הוא שכולנו מוצפים בגירויים רבים, מכל עבר ולאורך שעות רבות מדי יום. במקביל אנחנו שואפים לשפר עוד ועוד את חיינו, גם במישור האישי וגם במישור העסקי, וכתוצאה מכך אחת התחושות הרווחות אצל רבים מאיתנו היא "שוב לא הספקתי כלום". אימון לניהול זמן טוב יותר מאפשר מיצוי מקסימלי של משאב יקר ערך זה.

אפקט פיגמליון

אפקט פיגמליון הוא תופעה מוכרת ונפוצה, שבה הציפיות שלנו משפיעות על ההתנהגות שלנו ובסופו של דבר הופכות למציאות. האפקט עשוי להשפיע עלינו לטובה – ציפיות חיוביות (וריאליות) מגדילות את הסיכוי לשיפור החיים, או לשלילה – פסימיות היא מכשול משמעותי בדרך לחיים עם איכות. קואצ'ינג מסייע לנו לפתח אופטימיות אמיתית וציפיות ניתנות למימוש שאכן מתממשות.

הצעד הבא בחיים – מימוש תוכניות

לרבים מאיתנו יש תוכניות, ולעתים אפילו מפורטות – אבל במקרים רבים מחשבות על שבתון של שנה, מעבר למושב, לימוד איטלקית, פעילות למען הסביבה, טיול בהודו בלי הגבלת זמן, פתיחת עסק עצמאי ואפילו זוגיות מהנה נשארות בגדר חלום שלא מתממש. ההכוונה שמספקים המאמנים מסייעת לזהות את החסמים שמעכבים אותנו, ליצור מוטיבציה לפעולה, לתכנן באופן מיטבי את השלבים למימוש התוכנית, להתמודד ביעילות עם הקשיים שצצים בדרך ולזכות בחיים שאנחנו באמת רוצים.

טכניקות העבודה של השיטה

חשוב להדגיש כי קואצ'ינג אינו טיפול פסיכולוגי – אימון לא משנה את האופי של המתאמנים, אלא מסייע להם ליצור את דפוסי החשיבה וההתנהגות המועילים להם יותר. טכניקות העבודה האפשריות בשיטה הן עבודה אישית, עבודה צוותית, עבודה במתכונת של אחד על אחד, טריינינג און דה ג'וב, אימון הנהלות ואימון נקודתי לפתרון כירורגי של בעיות אקוטיות.

אימון אישי מורכב ממפגשים

קואצ’ינג למנהלים – פנים אל פנים או דרך הטלפון, באורך של שעתיים-שלוש. בכל מפגש תתבצע שיחה ממוקדת (באחד הנושאים שהוזכרו לעיל) מתוך מחויבות לתהליך יעיל. במסגרת עבודה צוותית, שמתאימה מאוד למשל לעסקים משפחתיים, מוקדשת תשומת לב הן לקבוצה והן לכל פרט בקבוצה. טריינינג און דה ג'וב פירושו חיזוק היכולות תוך כדי עבודה בפועל (במגוון רחב של סוגיות כמו יחסים עם עמיתים ולקוחות, עמידה בלוחות זמנים, ניהול זמן, שמירה על סדר וארגון, הנעה, השראה ופתרון בעיות). אימון הנהלות מבוסס על הניסיון העשיר של אנשי "שטרן יועצי ניהול" בתכנון אסטרטגי, פיתוח צוותים, ביזור סמכויות, נטילת סיכונים, הובלת תהליכי שינוי, קבלת החלטות ועוד.

מה ההבדל בין אימון לייעוץ ומתי כדאי לפנות לאימון עסקי?

חשוב להבחין בין אימון עסקי למנהלים לבין ייעוץ. בעוד הייעוץ העסקי עוסק בעיקר באבחון התנהלות העסק ומציאת דרכים להשבחתו, מאמן מנהלים מתמקד בכישורים וביכולות של המנהל – בהתאם האימון מחזק את כל היכולות הנדרשות להובלת העסק והשגת התוצאות האופטימליות עבורו ומקנה כישורים נדרשים (כאמור ניהול זמן יעיל, אופטימיות ריאלית, תקשורת אפקטיבית, האצלת סמכויות ועוד) על בסיס האישיות הייחודית של המנהל.

שוני מהותי אחר הוא אופי האינטראקציה בשני המקרים: יועץ עסקי מביא איתו ידע משלו ומעביר אותו למנהלים (ובחלק מהמקרים גם לגורמים אחרים בעסק). מאמן הוא כמובן גם כן איש מקצוע בעל ידע רב וניסיון עשיר, אולם הדיאלוג עם המנהל מבוסס על היכולות והאישיות של המתאמן (המנהל), מתוך שאיפה להביא אותן לידי ביטוי מקסימלי בעסק (בדרך לתועלת מקסימלית גם למנהל וגם לחברה).

הבדל נוסף הוא שבחלק גדול מהמקרים הפנייה ליועצים עסקיים נעשית כשהעסק נקלע למשבר, בעוד אימון אישי ועסקי הוא אופציה רווחת גם בתקופות של צמיחה והצלחה, שכן גם כשהכל טוב מנהלים שאפתנים ירצו באופן טבעי להיות טובים אפילו יותר ובעצם לא פחות ממצויינים.

איך קואצ'ינג למנהלים מעצים את ההצלחה העסקית?

קואצ'ינג עסקי

קואצ'ינג עסקי בין אם מדובר על אימון מנהלים בכירים ובין אם על אימון מנהלים צעירים – מתמקד כאמור באישיות של המנהל, אבל חשוב להדגיש כי לא מדובר על טיפול פסיכולוגי.

קואצ'ינג למנהלים

קואצ'ינג למנהלים המטרה אינה שינוי האופי אלא סיוע בגיבוש דפוסי התנהלות נכונים עבור המנהל ועבור העסק. פיתוח דפוסים אלה והעצמת היכולות והחוזקות של מנהלים תורמת רבות להצלחת כל עסק – וזאת משום שכל מנהל מקבל מדי יום החלטות רבות, קטנות כגדולות, ולכולן השפעה ניכרת על ביצועי העסק הן בטווח הקרוב והן בעתיד הרחוק יותר.

מנהל שעבר אימון אישי

בנוסף מנהל שעובר תהליך אימון אישי יודע טוב יותר להפיק את המרב מעובדיו, מיטיב לזהות כשלים בהתנהלות העסק ויודע גם למצוא להם פתרונות יעילים.

אימון עסקי לעסקים קטנים

בפרט תורם אימון עסקי לעסקים קטנים, אשר במרבית המקרים מתאפיינים במיומנויות ניהול לא גבוהות, וגם אין להם משאבים להעסקת מומחים חיצוניים. בעסקים אלה, שבהם המנהל הוא לרוב אדם בעל כישרון מסוים או ידע רב בתחום ספציפי, החיזוק של היכולות ושל האישיות הוא יקר ערך עד מאוד.

התרומה של אימון אישי לחזון

קואצ’ינג למנהלים – נדבך מרכזי נוסף של אימון מנהלים הוא התרומה שלו לחזון. המהות של תהליך קואצ'ינג היא חינוך לצמיחה מתמדת והתפתחות בכל התחומים, הן המקצועי והן האישי. אימון מנהלים מעצים מאוד את מיומנויות הקשב, גם לסביבה וגם של המנהל לעצמו – וכשמתחדדת יכולת הקשב העצמי קל יותר לכל אדם ליצור את התמונה הרצויה ביותר של העתיד שלו, כלומר חזון שאותו ישאף לממש.

חזון למנהלים צעירים ובכירים

מרכיב זה, יצירת חזון, רלוונטי הן במסגרת אימון מנהלים צעירים שמטבע הדברים רק התחילו לסלול לעצמם את נתיבי החיים, והן במסגרת אימון מנהלים בכירים שזקוקים תמיד לאתגרים חדשים וישמחו לכבוש פסגות נוספות.

חזון אישי למנהלים

החזון שמפותח בעקבות תהליך קואצ'ינג הוא לא "רק" מדויק ואופטימלי עבור המנהל אלא גם רב עוצמה ומעורר השראה, ובהתאם גם מוטיבציה עזה להפוך אותו למציאות. מאחר שהאימון האישי למנהלים משפר יכולות רבות, גדל משמעותית הסיכוי להגשים את החזון וליהנות מפריצות דרך של ממש.

אולי יעניין אותך גם :

אימון – Coaching

אימון ניהולי

אימון עסקי

אימון לעסקים משפחתיים

סמכות – אומנות האצלת סמכויות בניהול

אימון מנהלים בכירים

שיטות הדרכה – הדרכה ופיתוח עובדים ומנהלים

ייעוץ עסקי

המומחה בדרך אליך!

השאר/י כאן את פרטיך ונקבע לך פגישת אבחון ראשונית
ללא תשלום וללא התחייבות!

* שדה חובה