איך ייעוץ ארגוני יכול להגדיל את הרווחים בחברה שלכם?

רווח בעסקים – במציאות עסקית שמתאפיינת הן בתחרותיות עזה במרבית התחומים והן בשינויים משמעותיים בשלל היבטים ובקצב מהיר מאוד, אין כמעט חברה או ארגון שלא נעזרים בסיוע על מנת למצות את הפוטנציאל שלהם.

ייעוץ עסקי

ייעוץ עסקי הוא תהליך מקיף ומודולרי שכולל מגוון אפשרויות עם מכנה משותף – סיוע של ממש לחברות וארגונים. השינויים שמטמיע יועץ ארגוני מוכשר ומנוסה רלוונטיים לעסקים במצבי משבר, לחברות שהגיעו לפרשת דרכים ולארגונים בתנופת צמיחה, ובכל המקרים השורה התחתונה היא רווח גדול יותר.

מה כולל ייעוץ ארגוני?

ייעוץ ארגוני הוא אחת האפשרויות המשתלמות ביותר במסגרת פיתוח עסקי – בין אם הסיוע ניתן לעסק קטן, בין אם על הפרק ייעוץ עסקי לעסקים בינוניים ובין אם מדובר בחברה גדולה. ההגדרה הפורמלית של ייעוץ ארגוני היא זיהוי הבעיות הארגוניות שמונעות הצלחה מרשימה באמת או אף מאיימות על המשך קיומו של העסק, מציאת פתרונות יעילים לאותן בעיות והטמעתם בארגון.

אבחון ארגוני

לעתים נדרש טיפול ממוקד בקושי ספציפי, ובמקרים אחרים יש צורך בעבודה מקיפה, הן בשלב האבחון והן בשלב השינוי. במצבים מסוימים יתמקד היועץ בדרג הניהולי ובאחרים – בעובדים (חלקם, אחדים מהם או כולם). לפעמים הבעיות הן פנים-ארגוניות ולפעמים מאפיינות בעיקר את הממשקים שבין הארגון לגורמים השונים שמחוצה לו.

מודלים ניהוליים מתקדמים או תורות ניהוליות מתקדמות

בכל מקרה, יהיו הייעוץ וההשבחה מבוססים על מודלים ניהוליים מתקדמים או תורות ניהוליות מתקדמות ומותאם באופן אישי לצרכים של כל עסק בהתאמה אישית לצרכיו המיוחודים בזכות הניסיון העשיר של איש המקצוע שמוביל את התהליך כמו גם הידע בכל התחומים הרלוונטיים הדרושים להתנהלות ארגונית נכונה ואפקטיבית.

אילו בעיות מזהה יועץ ארגוני ובאילו מצבים נוספים נדרש השירות?

ייעוץ ארגוני עשוי לזהות מגוון רחב של בעיות: סנכרון לקוי בין מחלקות שונות בארגון, קשיי תקשורת בתוך מחלקה מסוימת, היעדר מוטיבציה מספקת בקרב חלק העובדים או רובם, שיעור עזיבה גבוה מהמקובל של עובדים ובפרט אלה שתרמו רבות לארגון, התנהלות לא יעילה ועוד.

שינוי משמעותי בארגון

מצב נוסף שבו כדאי לשכור את שירותיו של יועץ ארגוני מנוסה הוא לקראת שינוי משמעותי בארגון – במקרים אלה מסייע איש המקצוע לעובדים לצלוח את התקופה המאתגרת עם מינימום קשיים ומקסימום מיצוי יכולות, ובנוסף יבוצע ייעוץ ניהולי כדי להבטיח מנהיגות מעצבת והובלה יעילה מצד המנהלים בארגון.

אבחון מדויק ומקיף על סמך מודלים מתקדמים

כאמור תהליך הייעוץ הארגוני נשען קודם כל על אבחון מקיף ומדויק, שמבוצע על סמך מודלים מתקדמים. דוגמה למודל שכזה היא SWOT. על-פי מודל זה, ישנם 4 פקטורים משמעותיים לגבי כל ארגון: Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats – כלומר חוזקות, חולשות, הזדמנויות ואיומים.

אסטרטגיה ארגונית

זיהוי כל אחד מהמאפיינים הפנימיים והחיצוניים הנ"ל מוביל לגיבוש אסטרטגיה מיטבית להתנהלות ארגונית, כשהאפשרויות הן מיצוי החוזקות בדרך לניצול הזדמנויות, נטרול סיכונים הנובעים מנקודות החולשה, שיפור אותן נקודות תורפה על-מנת שניתן יהיה לנצל הזדמנויות ושימוש בכוח של הארגון על מנת להתחמק מסיכונים.

הכלים העיקריים להשבחת ההתנהלות בארגון

בין אם המטרה היא פתרון בעיות שהתגלו בארגון, בין אם הטמעת שינויים הכרחיים ביעילות ובמהירות, בין אם התאמת ההתנהלות בפועל לחזון של החברה ולערכיה ובין אם יישום בפועל של האסטרטגיה המיטבית עבור העסק, בכל מקרה ייעשה שימוש במסגרת הייעוץ הארגוני במגוון רחב של כלים. ישנם כלים המיועדים למנהלים ואחרים נועדו לעובדים, ומציאת הפעולות האופטימליות בהתאם לאופי הארגון ולמטרות העיקריות של תהליך הייעוץ מחייבת ניסיון רב.

בין האפשרויות העיקריות :

אימון מנהלים ועובדים

  • אימון מנהלים ועובדים – כשהבעיות בארגון נובעות מחסמים שונים שמונעים ממנהלים או מעובדים בדרג כזה או אחר להביא לידי ביטוי את כל היכולות שלהם, הפתרון המומלץ יכלול אימון אישי לכל מי שעשוי להפיק ערך מכך ולתרום יותר לחברה.

הטמעת נהלי עבודה נכונים למקסום הערך של ההון האנושי

  • הטמעת נהלי עבודה נכונים למקסום הערך של ההון האנושי – יועץ למשאבי אנוש מסייע בהטמעת תהליכי הערכת עובדים, גיוס כוח אדם איכותי, שימור אלה שתרומתם למערכת גבוהה, העצמת עובדים ובאופן כללי ניצול מיטבי של המשאב החשוב ביותר של כל ארגון, ההון האנושי.

סדנאות ממוקדות תהליך ותוכן

  • סדנאות ממוקדות תהליך ותוכן – למשל לקראת שינוי מקיף, כשנדרשת הכנה של כלל העובדים או של צוותים שלמים. סדנא קבוצתית מתוכננת היטב ומבוצעת בקפידה היא גם פתרון מצוין לקשיי תקשורת במחלקה מסוימת בארגון, למוטיבציה ירודה שמאפיינת את כלל העובדים ועוד.

יצירת דפוסי התנהלות שוטפת יעילים

  • יצירת דפוסי התנהלות שוטפת יעילים – איש מקצוע חיצוני, ובפרט אם הוא יועץ מיומן ומנוסה, מזהה נקודות תורפה בהתנהלות היומיומית ומסייע ביצירת דפוסים חדשים ויעילים יותר. בפרט רלוונטי רכיב זה במסגרת ייעוץ לעסקים משפחתיים, שבהם במקרים רבים העסק מוקם מתוך רצון להגשים חלום וללא ניסיון או מיומנויות ניהוליות, ועל כן הוא מתקשה למצות את הפוטנציאל שלו.

רווחים לחברה

רווח בעסקים – שימוש מושכל בכלים המתאימים ביותר משביח את התנהלות העובדים והחברה, ומתורגם עד מהרה לרווחים גדולים יותר עבורה.

אולי יעניין אותך גם :

ייעוץ ארגוני

מהו אבחון ארגוני?

טיוב והשבחת חברות

ייעוץ לעסקים משפחתיים

ייעוץ שיווקי

0 תגובות

השאירו תגובה

מעוניין להצטרף לדיון?
תרגיש חופשי להשתתף!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.